Marketing a reklama sú dôležité ako pre značky a produkty, tak aj pre krajiny či regionálne združenia. Podpora cestovného ruchu či investícií sú väčšinou dva hlavné dôvody, prečo sa robia reklamné kampane pre vybrané geografické destinácie. Obrovskou pomocou pre marketing krajiny však vie byť aj šport, organizácia nejakého športového podujatia alebo úspechy športovcov.
Pre príklady kampaní, ktoré sa snažia podporiť vybranú krajinu ako potenciálnu turistickú destináciu v zahraničí, nemusíme chodiť ďaleko. Slovensko má na internete, festivaloch, veľtrhoch a televíziách kampaň “Good Idea Slovakia”:
Obdobne sa snažia komunikovať aj menšie regionálne celky, Bratislava lákala turistov sloganom Little Big City, v súčasnosti využíva kampaň Visit Bratislava:
A keď si máme príklady doplniť ešte komunikáciou regiónu ako celku, Región Liptov to robí takto:
V každom prípade sa vždy bavíme o tom, že nejaké záujmové združenie alebo samospráva si povie, že chce využiť tradičné aj netradičné formy reklamnej komunikácie na to, aby sa predmetná krajina/mesto/región dostali do povedomia vybranej cieľovej skupiny.
Obrovskou pomocou pre marketing krajiny však vie byť aj šport, organizácia nejakého športového podujatia alebo úspechy športovcov. Nie je nič lepšie ako úspešný športovec reprezentujúci svoju krajinu.
Našim najväčším exportným kalibrom v tomto smere je Peter Sagan. Asi niet divu, že získal aj ocenenie Superbrands. Takto vidí Google záujem o jeho meno za posledných 12 mesiacov:
A to, že meno “Peter Sagan” je naozaj vyhľadávané, dokazujú aj ďalšie štatistiky z Google:
Heslo “Peter Sagan” teda hľadá v priemere štvrť milióna ľudí mesačne na celom svete a keď sa pozrieme na mesiac Tour de France (naposledy Júl 2018), tak všetky relevantné kombinácie slov spojené s “Peter Sagan” dali dokopy vyše 12 miliónov hľadaní!
A to, že športové hviezdy naozaj fungujú aj z pohľadu online marketingu, dokazujú aj tieto čísla z Bleacher Report Football ohľadom efektu prestupu Christiana Ronalda do Juventusu Turín na sociálne profily klubu:
Nedávno sa skončili majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku. Pre krajinu to bola obrovská reklama, pretože táto športová udalosť je takmer sledovanejšia ako Olympijské hry. Niet preto divu, že Rusko investovalo obrovské sumy nielen do organizácie a bezpečnosti, ale aj do marketingu a propagácie. A oplatilo sa. Toto hovoria globálne trendy na Google:
A finalista Chorváti si tiež neviedli zle. Zdieľania na sociálnych sieťach vystrelili do výšin aj vďaka veľkým sympatiám k výkonu národného tímu tejto malej európskej krajiny:
Chorvátsko dokonca predbehlo v počte vyhľadávaní na Google aj samotného organizátora – Rusko:
Je teda pochopiteľné, že na športovej vlne sa nesie mnoho značiek. Superbowl, Majstrovstvá sveta vo futbale, v hokeji, Tour de France, to všetko sú podujatia, za ktoré sa oplatí firmám utratiť miliardy na sponzoring. Pretože to jednoducho funguje. Ja som chcel len ukázať efekt v kontexte krajiny, regiónu alebo tímu a čísla hovoria jednoznačne. Šport je ideálny prostriedok ako zlepšiť brand awareness čohokoľvek. Treba len nájsť tú správnu kombináciu.